Skip to content

65 Bleecker St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2009

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 9, 2011

Property Information

Block2103
Lot6
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
11%
Improvement Value:$612,900
89%
Total Assessment$687,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,361-0.6%
2024$15,457+40.1%
2023$11,034-0.4%
2022$11,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8782, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 2009