Skip to content

59b Bleecker St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block2103
Lot9
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building ClassC1560
Description2.5S-F-D-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
14%
Improvement Value:$465,200
86%
Total Assessment$540,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,063-0.6%
2024$12,138+40.1%
2023$8,665-0.4%
2022$8,697+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 8770, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1900