Skip to content

244 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 2002

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jul 20, 2019

Property Information

Block2105
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,777
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
28%
Improvement Value:$558,500
72%
Total Assessment$773,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,272-0.6%
2024$17,381+40.1%
2023$12,407-0.4%
2022$12,453+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft3,777DeedBook 9424, Page 727Recorded8/8/2019

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 8642, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 2002