Skip to content

134 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 2004

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block4201
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
26%
Improvement Value:$541,800
74%
Total Assessment$731,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,341-0.6%
2024$16,444+40.1%
2023$11,738-0.4%
2022$11,782+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

DeedBook 9226, Page 346Recorded8/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2004