Skip to content

415 M.L. King Drive

Jersey City, NJ 07304

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block21101
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
13%
Improvement Value:$692,800
87%
Total Assessment$792,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,692-0.6%
2024$17,803+40.1%
2023$12,708-0.4%
2022$12,756+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 7541, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1900