Skip to content

86 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2013

Property Information

Block21101
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,471
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
33%
Improvement Value:$157,700
67%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288-0.6%
2024$5,321+40.1%
2023$3,798-0.4%
2022$3,812+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7260, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1900