Skip to content

246 Clerk St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block21303
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
37%
Improvement Value:$146,600
63%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931-0.6%
2024$4,963+43.0%
2023$3,471-0.4%
2022$3,485+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 9825, Page 99Recorded5/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1905