Skip to content

146 Union St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 12, 2021

Property Information

Block19501
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$111,600
58%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278-0.6%
2024$4,305+40.1%
2023$3,073-0.4%
2022$3,085+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,276DeedBook 9639, Page 493Recorded2/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900