Skip to content

197 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$14,500
Last Sale Date
Aug 30, 2005

Property Information

Block21401
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
25%
Improvement Value:$190,000
75%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,674-0.6%
2024$5,710+40.1%
2023$4,076-0.4%
2022$4,091+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook 7687, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1915