Skip to content

357 Woodlawn AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 26, 2001

Property Information

Block24703
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG4
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
36%
Improvement Value:$185,100
64%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496-0.6%
2024$6,537+40.1%
2023$4,666-0.4%
2022$4,683+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 5843, Page 150Recorded1/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1912