Skip to content

74 Mallory Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07304

Built 1914

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 18, 2023

Property Information

Block21801
Lot20
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Building Details

Building Class---
Description3S-F-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage958
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
28%
Improvement Value:$179,600
72%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,574-0.6%
2024$5,609+40.1%
2023$4,004-0.4%
2022$4,019+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft958DeedBook 9747, Page 383Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7789, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1914