Skip to content

78 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$714,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block21801
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
10%
Improvement Value:$639,200
90%
Total Assessment$714,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,944-0.6%
2024$16,044+25.0%
2023$12,832-0.4%
2022$12,880+39.4%
Property History

Property Sale

Sale
$714,000

From:

To:

DeedBook 9403, Page 319Recorded5/14/2019

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 8927, Page 336Recorded8/21/2013

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5386, Page 241