Skip to content

48 Pollock Ave.

Jersey City, NJ 07305

Public Property

Last Sale Price
$536,483
Last Sale Date
Jan 29, 1998

Property Information

Block21802
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Assessment

Land Value:$1,951,500
95%
Improvement Value:$97,400
5%
Total Assessment$2,048,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$20,079+6.6%
1999$18,833-0.0%
1998$18,842+1.5%
1997$18,563+19.4%
Property History

Property Sale

Sale
$536,483
DeedBook NaN, Page NaN