Skip to content

54-70 Pollock Ave.

Jersey City, NJ 01108

Built 1977
Public Property

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
May 1, 1998

Property Information

Block21802
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Building Details

Building Class---
Description1S&2S-CB-F-IN-O

Assessment

Land Value:$1,329,700
95%
Improvement Value:$66,300
5%
Total Assessment$1,396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$22,511+6.6%
1999$21,113-0.0%
1998$21,123+1.5%
1997$20,811+19.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 5281, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1977