Skip to content

42 Mallory Ave.

Jersey City, NJ 07305

Public Property

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
May 1, 1998

Property Information

Block21802
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page218

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,000
95%
Improvement Value:$22,700
5%
Total Assessment$484,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$3,382+6.6%
1999$3,172-0.0%
1998$3,174+1.5%
1997$3,127+19.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 5281, Page 1