Skip to content

169 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2004

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 13, 2004

Property Information

Block2201
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,795
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
31%
Improvement Value:$528,600
69%
Total Assessment$766,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,107-0.6%
2024$17,214+40.1%
2023$12,288-0.4%
2022$12,334+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 7348, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 2004