Skip to content

32 Grace St.Jersey City, NJ 07307

Built 2003

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block504
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,683
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
31%
Improvement Value:$489,700
69%
Total Assessment$714,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,959-0.6%
2024$16,059+40.1%
2023$11,464-0.4%
2022$11,507+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 7434, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 2003