Skip to content

350 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2007

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block1705
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,662
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
32%
Improvement Value:$505,200
68%
Total Assessment$745,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,640-0.6%
2024$16,745+40.1%
2023$11,953-0.4%
2022$11,998+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 8061, Page 192