Skip to content

223 Hancock Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block2203
Lot23
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage814
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
13%
Improvement Value:$407,100
87%
Total Assessment$470,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,495+5.0%
2024$9,999+40.1%
2023$7,138-0.4%
2022$7,165+220.8%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft814DeedBook 9902, Page 934Recorded5/28/2025

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 9297, Page 21

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 9207, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1880