Skip to content

213 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block2203
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,903
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
55%
Improvement Value:$198,900
45%
Total Assessment$438,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801-0.6%
2024$9,862+40.1%
2023$7,040-0.4%
2022$7,066+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 9008, Page 682Recorded11/25/2014

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 9008, Page 682

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 7215, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1890