Skip to content

60 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Nov 29, 2012

Property Information

Block2301
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
43%
Improvement Value:$272,900
57%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,761-0.6%
2024$10,828+40.1%
2023$7,730-0.4%
2022$7,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 8884, Page 656Recorded12/13/2012

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8764, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1900