Skip to content

134 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2000

Property Information

Block703
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
52%
Improvement Value:$175,600
48%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,914-0.6%
2024$7,965+41.9%
2023$5,614-0.4%
2022$5,636+9.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1934