Skip to content

237 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1885

Last Sale Date
Oct 15, 1973

Property Information

Block2204
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
66%
Improvement Value:$113,400
34%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945-0.7%
2024$6,992+44.2%
2023$4,848-0.4%
2022$4,868+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3151, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1885