Skip to content

152 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 26, 2026

Property Information

Block805
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,800
56%
Improvement Value:$168,000
44%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526-0.6%
2024$8,579+40.1%
2023$6,124-0.4%
2022$6,147+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,080DeedBook 9968, Page 599Recorded3/4/2026

Property Built

Built

Year Built: 1890