Skip to content

174 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1936

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Nov 25, 2003

Property Information

Block2205
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,354
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
44%
Improvement Value:$322,400
56%
Total Assessment$572,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,782-0.6%
2024$12,862+40.1%
2023$9,181-0.4%
2022$9,216+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 7216, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1936