Skip to content

69 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block2205
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,900
56%
Improvement Value:$154,600
44%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760-0.6%
2024$7,808+40.1%
2023$5,574-0.4%
2022$5,595+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8869, Page 526Recorded9/11/2012

Property Sale

Sale
$231,750
DeedBook 7853, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1890