Skip to content

84 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1936

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block2205
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
39%
Improvement Value:$303,300
61%
Total Assessment$496,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,082-0.6%
2024$11,152+40.1%
2023$7,961-0.4%
2022$7,990+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9576, Page 438NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 8878, Page 694Recorded11/14/2012

Property Built

Built

Year Built: 1936