Skip to content

156-58 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Industrial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 28, 2007

Property Information

Block22101
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description2S-B-IN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,200
17%
Improvement Value:$366,900
83%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872-0.6%
2024$9,934+40.1%
2023$7,091-0.4%
2022$7,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8309, Page 330