Skip to content

46 Arlington Ave.

Jersey City, NJ 07305

Industrial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 9, 2002

Property Information

Block23701
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description1S-B-IN

Assessment

Land Value:$267,500
54%
Improvement Value:$227,200
46%
Total Assessment$494,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,047-0.6%
2024$11,116+40.1%
2023$7,935-0.4%
2022$7,965+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7051, Page 271