Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
854 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2001
Property Information
Block18203
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182
Building Details
Building Class---
Description1S-B-C-G
Assessment
Land Value:$276,100
52%
Improvement Value:$254,800
48%
Total Assessment$530,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,855 | -0.6% |
| 2024 | $11,929 | +40.1% |
| 2023 | $8,516 | -0.4% |
| 2022 | $8,547 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.