Skip to content

63 Broadman Pky.Jersey City, NJ 07305

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2005

Property Information

Block22201
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D2UH-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
34%
Improvement Value:$196,800
66%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,677-0.6%
2024$6,719+40.1%
2023$4,796-0.4%
2022$4,814+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 3311, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1940