Skip to content

55 Broadman Pky.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2010

Property Information

Block22201
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,576
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
29%
Improvement Value:$258,700
71%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,083-0.6%
2024$8,134+40.1%
2023$5,806-0.4%
2022$5,828+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4431, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1927