Skip to content

53 Broadman Pky.Jersey City, NJ 07305

Built 1933

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 31, 1996

Property Information

Block22201
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
29%
Improvement Value:$257,500
71%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057-0.6%
2024$8,107+40.1%
2023$5,787-0.4%
2022$5,809+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4955, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1933