Skip to content

49 Broadman Pky.

Jersey City, NJ 07305

Built 1933

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block22201
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,427
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
23%
Improvement Value:$339,000
77%
Total Assessment$442,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,877+12.0%
2024$8,815+40.1%
2023$6,292-0.4%
2022$6,316+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft4,427DeedBook 9713, Page 564Recorded12/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1933