Skip to content

50 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block24903
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
33%
Improvement Value:$168,000
67%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,600-0.6%
2024$5,635+40.1%
2023$4,023-0.4%
2022$4,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925