Skip to content

2093 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2013

Property Information

Block22301
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage1,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
39%
Improvement Value:$125,700
61%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,604-0.6%
2024$4,633+40.1%
2023$3,307-0.4%
2022$3,320+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 8886, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1925