Skip to content

21 Stegman Ter.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 1998

Property Information

Block23802
Lot94
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1UHMG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$168,600
63%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,976-0.6%
2024$6,013+40.1%
2023$4,292-0.4%
2022$4,308+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927