Skip to content

2079 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2011

Property Information

Block22301
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-1UH 24612
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
28%
Improvement Value:$214,600
72%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692-0.6%
2024$6,734+40.1%
2023$4,807-0.4%
2022$4,825+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3450, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1961