Skip to content

200 Stegman St.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block25001
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
28%
Improvement Value:$245,500
72%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603-0.6%
2024$7,651+40.1%
2023$5,462-0.4%
2022$5,482+9.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960