Skip to content

191 Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 2, 2004

Property Information

Block22304
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
34%
Improvement Value:$167,700
66%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,674-0.6%
2024$5,710+40.1%
2023$4,076-0.4%
2022$4,091+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7275, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1925