Skip to content

268 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
Jul 24, 2012

Property Information

Block22304
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
DescriptionB-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
82%
Improvement Value:$14,200
18%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,755-0.6%
2024$1,766+40.1%
2023$1,261-0.4%
2022$1,265+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 8862, Page 398