Skip to content

304 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1888

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block22304
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,157
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,300
49%
Improvement Value:$113,400
51%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,951-0.6%
2024$4,982+40.1%
2023$3,556-0.4%
2022$3,569+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4684, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1888