Skip to content

245 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Jun 7, 2007

Property Information

Block22402
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$182,800
68%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,047-0.6%
2024$6,085+40.1%
2023$4,344-0.4%
2022$4,360+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 8247, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1925