Skip to content

239 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 27, 2012

Property Information

Block22402
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,700
30%
Improvement Value:$218,200
70%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,009-0.6%
2024$7,053+40.1%
2023$5,035-0.4%
2022$5,054+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8839, Page 392

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8819, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1925