Skip to content

160 Grant Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block22402
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,550
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
31%
Improvement Value:$193,800
69%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,228-0.6%
2024$6,267+40.1%
2023$4,474-0.4%
2022$4,490+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 9206, Page 618Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 9206, Page 618

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8965, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1900