Skip to content

94 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block22603
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,522
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
25%
Improvement Value:$254,600
75%
Total Assessment$341,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617-0.6%
2024$7,665+40.1%
2023$5,471-0.4%
2022$5,492+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,522DeedBook 9389, Page 107

Property Sale

Sale
$58,600
DeedBook 5286, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1910