Skip to content

151 M.L. King Drive

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$333,460
Last Sale Date
Feb 14, 2013

Property Information

Block24905
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2+3S-B-C-8U

Assessment

Land Value:$345,100
24%
Improvement Value:$1,099,800
76%
Total Assessment$1,444,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,265-0.6%
2024$32,467+40.1%
2023$23,176-0.4%
2022$23,263+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$333,460
DeedBook 8895, Page 221

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5523, Page 96