Skip to content

162 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Sep 10, 2001

Property Information

Block22703
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,372
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
35%
Improvement Value:$179,100
65%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,121-0.6%
2024$6,159+40.1%
2023$4,397-0.4%
2022$4,413+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5868, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1910