Skip to content

164 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block22703
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,703
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
36%
Improvement Value:$167,500
64%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862-0.6%
2024$5,898+40.1%
2023$4,211-0.4%
2022$4,226+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5876, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1908