Skip to content

182 Arlington Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 2007

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 25, 2008

Property Information

Block22703
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
22%
Improvement Value:$336,200
78%
Total Assessment$431,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,629-0.6%
2024$9,689+40.1%
2023$6,916-0.4%
2022$6,942+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8528, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 2007